Chess

Asia Continental Chess Championship – Round Two

Indian Grandmasters moving forward

The second round of the Asia Continental Chess Championship, a qualification tournament for the World Cup 2009 and to the Women’s World Championship next year, already brought the first Grandmaster encounters. Representatives of Philippines were not fortunate on the top boards – GMs Darwin Laylo, Wesley So and Buenaventura Villamayor all lost their games. Hero of the day one, IM Julio Catalino Sadorra, fell victim to the experienced Chinese GM Li Shilong.

On the bright side, John Paul Gomez, legendary Eugenio Torre and Mark Paragua registered full points. Results and round three pairings bellow.

In the Women Championship, WGM Le Thanh Tu of Vietnam held the former World Champion GM Zhu Chen to a draw. Another Vietnamese player on the top board, WGM Nguyen Thi Thanh An, could not resist the untitled but very strong Chinese Ju Wenjun, and was forced to resignation. Tania Sadchev beat her compatriot Meenakshi Subbaraman and is paired to play against another Indian, WGM Swathi Ghate, in round three.

photo wwcc

Ju Wenjun (photo: Goran Urosevic)

Six players from Uzbekistan and Kazakhstan were deprived of assistance in obtaining entry visas. Open letter by GM Anton Filippov.

8th Asian Continental/Individual (Open)

Round 2 results:

GM Laylo Darwin 0 – 1 GM Sasikiran Krishnan

GM So Wesley 0 – 1 GM Yu Shaoteng

IM Harika Dronavalli 0 – 1 GM Ganguly Surya Shekhar

GM Le Quang Liem ½ – ½ Gao Rui

GM Gupta Abhijeet 1 – 0 GM Villamayor Buenaventura

Wan Yunguo 0 – 1 GM Sandipan Chanda

GM Li Shilong 1 – 0 IM Sadorra Julio Catalino

GM Dao Thien Hai 1 – 0 FM Batchuluun Tsegmed

IM Ashwin Jayaram 0 – 1 GM Gomez John Paul

GM Moradiabadi Elshan 1 – 0 Celis Solomon B Iii

FM Novita Anjas ½ – ½ GM Rahman Ziaur

FM Vidit Santosh Gujrathi ½ – ½ GM Zhou Jianchao

GM Ghaem Maghami Ehsan ½ – ½ Yu Yangyi

Ding Liren ½ – ½ GM Negi Parimarjan

GM Nguyen Ngoc Truong Son 0 – 1 IM Irwanto Sadikin

CM Nguyen Van Huy ½ – ½ GM Al-Modiahki Mohamad

IM Dimakiling Oliver ½ – ½ GM Zhou Weiqi

GM Torre Eugenio 1 – 0 Lou Yiping

GM Hossain Enamul 0 – 1 Xiu Deshun

FM Wahono Awam 0 – 1 GM Paragua Mark

GM Murshed Niaz ½ – ½ GM Antonio Rogelio Jr

GM Nguyen Anh Dung ½ – ½ Olay Edgar Reggie

Causo Deniel ½ – ½ GM Kunte Abhijit

FM Hoang Canh Huan 0 – 1 GM Tu Hoang Thong

GM Mahjoob Morteza ½ – ½ FM Abu Sufian Shakil

GM Deepan Chakkravarthy J ½ – ½ Yu Lie

FM Alhuwar Jasem 1 – 0 GM Kim Alexey

IM Bitoon Richard 1 – 0 Garcia Jan Emmanuel

IM Hassan Abdullah ½ – ½ IM Nolte Rolando

IM Toufighi Homayoon 1 – 0 Jia Haoxiang

GM Kazhgaleyev Murtas ½ – ½ Zhang Ziyang

Garma Edgardo 0 – 1 GM Hou Yifan

Yang Kaiqi 0 – 1 GM Megaranto Susanto

GM Bui Vinh 1 – 0 IM Akshayraj Kore

FM Priyadharshan K 0 – 1 IM Al Sayed Moh Mad N

GM Gonzales Jayson 1 – 0 Elorta David

Wang Li 1 – 0 Gundavaa Bayarsaikhan

IM Nguyen Thanh Son ½ – ½ Pascua Haridas

IM Bancod Ronald ½ – ½ GM Wang Rui

CM Nguyen Hoang Nam ½ – ½ IM Mas Hafizulhelmi

GM Filippov Anton ½ – ½ IM Khamrakulov Dzhurabek

GM Iuldachev Saidali 1 – 0 Pak Evgeniy

Chua Aaron 1 bye

Round 3 pairings:

GM Sasikiran Krishnan 2 - 2 GM Li Shilong

GM Ganguly Surya Shekhar 2 - 2 GM Dao Thien Hai

GM Gomez John Paul 2 – 2 GM Gupta Abhijeet

GM Sandipan Chanda 2 – 2 GM Moradiabadi Elshan

GM Yu Shaoteng 2 - 1½ GM Le Quang Liem

IM Irwanto Sadikin 1½ – 1½ GM Torre Eugenio

GM Paragua Mark 1½ – 1½ IM Bitoon Richard

GM Rahman Ziaur 1½ – 1½ IM Toufighi Homayoon

GM Tu Hoang Thong 1½ – 1½ FM Novita Anjas

Gao Rui 1½ – 1½ FM Alhuwar Jasem

Xiu Deshun 1½ – 1 GM So Wesley

GM Zhou Jianchao 1 – 1 GM Gonzales Jayson

Ding Liren 1 – 1 GM Ghaem Maghami Ehsan

GM Negi Parimarjan 1 - 1 Wan Yunguo

GM Hou Yifan 1 – 1 FM Vidit Santosh Gujrathi

GM Al-Modiahki Mohamad 1 – 1 IM Ashwin Jayaram

GM Zhou Weiqi 1 - 1 GM Murshed Niaz

GM Megaranto Susanto 1 – 1 IM Dimakiling Oliver

IM Sadorra Julio Catalino 1 – 1 GM Bui Vinh

GM Antonio Rogelio Jr 1 – 1 CM Nguyen Van Huy

Yu Yangyi 1 – 1 GM Nguyen Anh Dung

GM Kunte Abhijit 1 – 1 Wang Li

FM Batchuluun Tsegmed 1 – 1 GM Laylo Darwin

Yu Lie 1 - 1 GM Mahjoob Morteza

FM Abu Sufian Shakil 1 – 1 GM Iuldachev Saidali

IM Al Sayed Moh Mad N 1 – 1 Causo Deniel

Olay Edgar Reggie 1 – 1 GM Deepan Chakkravarthy J

IM Nolte Rolando 1 - 1 Chua Aaron

GM Villamayor Buenaventura 1 - 1 IM Hassan Abdullah

Celis Solomon B Iii 1 - 1 IM Harika Dronavalli

Lou Yiping ½ – ½ GM Kazhgaleyev Murtas

Zhang Ziyang ½ – ½ GM Nguyen Ngoc Truong Son

Pascua Haridas ½ – ½ GM Filippov Anton

Jia Haoxiang ½ – ½ GM Hossain Enamul

IM Khamrakulov Dzhurabek ½ – ½ FM Wahono Awam

GM Kim Alexey ½ – ½ FM Hoang Canh Huan

Garcia Jan Emmanuel ½ - ½ IM Nguyen Thanh Son

GM Wang Rui ½ - ½ CM Nguyen Hoang Nam

IM Mas Hafizulhelmi ½ – ½ IM Bancod Ronald

Gundavaa Bayarsaikhan 0 – 0 FM Priyadharshan K

IM Akshayraj Kore 0 – 0 Garma Edgardo

Elorta David 0 – 0 Yang Kaiqi

Pak Evgeniy 0 bye

8th Asian Continental/Individual (Women)

Round 2 results:

WGM Le Thanh Tu ½ – ½ GM Zhu Chen

Ju Wenjun 1 – 0 WGM Nguyen Thi Thanh An

WGM Sukandar Irine Kharisma 0 – 1 WGM Munguntuul Batkhuyag

IM Tania Sachdev 1 – 0 WGM Meenakshi Subbaraman

WGM Nadig Kruttika ½ – ½ WIM Le Kieu Thien Kim

WFM Ding Yixin 1 – 0 WGM Karavade Eesha

WGM Zhang Jilin 1 – 0 Wang Xiaohui

WIM Pourkashiyan Atousa 0 – 1 WGM Swathi Ghate

WGM Hoang Thi Bao Tram 1 – 0 WGM Huang Qian

WIM Zhang Xiaowen 1 – 0 WFM Tay Li-Jin Jeslin

WFM Camacho Chardine Cheradee 0 – 1 WGM Gu Xiaobing

WGM Mohota Nisha 1 – 0 Guo Qi

Li Panru 0 – 1 WFM Nguyen Thi Mai Hung

Bernales Christy Lamiel ½ – ½ WFM Le Thi Phuong Lien

WIM Xu Tong 1 – 0 WFM Shamima Akter Liza

Xu Huahua ½ – ½ WIM Muminova Nafisa

WFM Dang Bich Ngoc 1 – 0 WIM Mendoza Beverly

Jose Rulp Ylem ½ – ½ WFM Perena Catherine

Lkhamsuren Uuganbayar ½ – ½ WIM Bui Kim Le

WIM Ghader Pour Shayesteh 1 – 0 Salvador Aices

WFM Khademalsharieh Sarasadat ½ – ½ Sun Fanghui

WFM Cua Sherily 1 – 0 Docena Jedara

Suede Mikee Chardine 1 bye

Round 3 pairings:

WGM Zhang Jilin 2 - 2 Ju Wenjun

WGM Munguntuul Batkhuyag 2 - 2 WGM Hoang Thi Bao Tram

WGM Swathi Ghate 2 - 2 IM Tania Sachdev

GM Zhu Chen 1½ – 2 WFM Ding Yixin

WFM Nguyen Thi Mai Hung 1½ – 1½ WGM Nadig Kruttika

WIM Le Kieu Thien Kim 1½ – 1½ WIM Zhang Xiaowen

WGM Gu Xiaobing 1½ – 1½ WGM Le Thanh Tu

WGM Karavade Eesha 1 – 1½ WGM Mohota Nisha

WGM Nguyen Thi Thanh An 1 - 1 WIM Xu Tong

WGM Meenakshi Subbaraman 1 - 1 WFM Dang Bich Ngoc

WIM Ghader Pour Shayesteh 1 – 1 WGM Sukandar Irine Kharisma

Bernales Christy Lamiel 1 - 1 WIM Pourkashiyan Atousa

Wang Xiaohui 1 - 1 Suede Mikee Chardine

WIM Muminova Nafisa ½ – 1 WFM Cua Sherily

WGM Huang Qian ½ – ½ Li Panru

WFM Le Thi Phuong Lien ½ – ½ Xu Huahua

WFM Perena Catherine ½ – ½ Lkhamsuren Uuganbayar

Sun Fanghui ½ - ½ WFM Camacho Chardine Cheradee

WIM Bui Kim Le ½ – ½ Jose Rulp Ylem

Guo Qi ½ – ½ WFM Khademalsharieh Sarasadat

WFM Tay Li-Jin Jeslin ½ - 0 WFM Shamima Akter Liza

WIM Mendoza Beverly 0 – 0 Salvador Aices

Docena Jedara 0 bye

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018