Chess

Asia Continental Chess Championship – Round Nine

Indians holding on top, Filipinos surging forward

The ninth day of the Asia Continental Chess Championship was very successful for top Filipino contenders for the World Cup qualifying seats. GM Antonio Rogelio Jr vigorously pressed against the young Vietnamese GM Le Quang Liem and eventually broke behind the enemy lines to win a point that gave him a clear lead ahead of the rest of the field.

GM Wesley So, playing White against GM Elshan Moradiabadi on board six, transposed from Ruy Lopez into a promising position that resembled the King’s Indian defence, the main difference being that light-squared Bishops were exchanged. This proved to be a very smart decision, as Black lacked one of the most important counter-attacking pieces; the Queen was sitting on h4, but there was no that dangerous Bxh3 blow. (Replayable games on the bottom)

Indian players in the top house, Ganguly, Chanda and Kunte, all drew their games, but Krishnan Sasikiran recovered and won to enter the group of players holding six points each.

Antonio Rogelio Jr

GM Antonio Rogelio Jr

Chinese WIM Zhang Xiaowen shows no mercy in the Women Championship as she just beat WGM Swathi Ghate and extended the lead to a full point ahead of Ju Wenjun and WFM Ding Yixin. Ju Wenjun had a tremendous start, but latter series of draws slowed her down.

With kind permission from the Asia Chess Federation, Chessdom.com readers will be able to enjoy live broadcast of top five games from this Championship. The tournament lasts until 23rd May and the games are starting daily at 15:00 local time / 9:00 CET / 3:00 am EST.

Zhang Xiaowen

WIM Zhang Xiaowen
(photos courtesy of the official tournament gallery)

8th Asian Continental/Individual (Open)

Round 9 results:

GM Ganguly Surya Shekhar - GM Zhou Weiqi ½ – ½

GM Hou Yifan - GM Sandipan Chanda ½ – ½

GM Antonio Rogelio Jr - GM Le Quang Liem 1 – 0

GM Kunte Abhijit - GM Yu Shaoteng ½ – ½

GM Sasikiran Krishnan - Ding Liren 1 – 0

GM So Wesley - GM Moradiabadi Elshan 1 – 0

GM Zhou Jianchao - IM Toufighi Homayoon 1 – 0

IM Al Sayed Moh Mad N - GM Nguyen Ngoc Truong Son ½ – ½

GM Al-Modiahki Mohamad - GM Murshed Niaz ½ – ½

GM Rahman Ziaur - GM Gupta Abhijeet 1 – 0

GM Iuldachev Saidali - GM Torre Eugenio ½ – ½

GM Megaranto Susanto - Yu Yangyi 0 – 1

Xiu Deshun - GM Dao Thien Hai 0 – 1

GM Tu Hoang Thong - GM Kazhgaleyev Murtas ½ – ½

Gao Rui - GM Negi Parimarjan 0 – 1

GM Filippov Anton - GM Mahjoob Morteza 1 – 0

GM Li Shilong - IM Nguyen Thanh Son 1 – 0

IM Harika Dronavalli - GM Ghaem Maghami Ehsan ½ – ½

Gundavaa Bayarsaikhan - GM Hossain Enamul 1 – 0

GM Paragua Mark - FM Vidit Santosh Gujrathi ½ – ½

Wan Yunguo - GM Bui Vinh 1 – 0

IM Irwanto Sadikin - GM Nguyen Anh Dung ½ – ½

GM Laylo Darwin - IM Dimakiling Oliver 1 – 0

IM Mas Hafizulhelmi - GM Deepan Chakkravarthy J 0 – 1

FM Batchuluun Tsegmed - IM Bitoon Richard 0 – 1

IM Nolte Rolando - Garma Edgardo 1 – 0

GM Gomez John Paul - Wang Li 1 – 0

GM Villamayor Buenaventura - FM Wahono Awam ½ – ½

GM Gonzales Jayson - FM Abu Sufian Shakil 1 – 0

Causo Deniel - GM Wang Rui ½ – ½

IM Bancod Ronald - IM Ashwin Jayaram 0 – 1

Pak Evgeniy - FM Priyadharshan K 1 – 0

IM Akshayraj Kore - Garcia Jan Emmanuel ½ – ½

Olay Edgar Reggie - GM Kim Alexey 0 – 1

IM Sadorra Julio Catalino - IM Hassan Abdullah ½ – ½

CM Nguyen Hoang Nam - CM Nguyen Van Huy 0 – 1

Zhang Ziyang - FM Alhuwar Jasem 1 – 0

Yu Lie - Lou Yiping ½ – ½

FM Novita Anjas - Yang Kaiqi 0 – 1

Jia Haoxiang - Chua Aaron 1 – 0

FM Hoang Canh Huan - Celis Solomon B Iii 1 – 0

Pascua Haridas - bye 1

Round 10 pairings:

GM Ganguly Surya Shekhar 6½ - 7 GM Antonio Rogelio Jr

GM Zhou Weiqi 6½ – 6½ GM Sandipan Chanda

GM Hou Yifan 6½ – 6 GM So Wesley

Yu Yangyi 6 – 6 GM Sasikiran Krishnan

GM Dao Thien Hai 6 – 6 GM Zhou Jianchao

GM Yu Shaoteng 6 – 6 GM Rahman Ziaur

GM Nguyen Ngoc Truong Son 5½ – 6 GM Kunte Abhijit

GM Murshed Niaz 5½ - 5½ GM Negi Parimarjan

GM Le Quang Liem 5½ - 5½ GM Iuldachev Saidali

GM Torre Eugenio 5½ – 5½ GM Al-Modiahki Mohamad

Ding Liren 5½ – 5½ GM Filippov Anton

GM Deepan Chakkravarthy J 5 – 5½ IM Al Sayed Moh Mad N

GM Kazhgaleyev Murtas 5 – 5 IM Nolte Rolando

GM Gupta Abhijeet 5 - 5 Gundavaa Bayarsaikhan

IM Bitoon Richard 5 - 5 GM Li Shilong

IM Toufighi Homayoon 5 – 5 GM Megaranto Susanto

GM Moradiabadi Elshan 5 – 5 Xiu Deshun

Wan Yunguo 5 – 5 GM Laylo Darwin

GM Ghaem Maghami Ehsan 4½ – 5 GM Tu Hoang Thong

FM Vidit Santosh Gujrathi 4½ – 4½ GM Gomez John Paul

IM Ashwin Jayaram 4½ – 4½ GM Paragua Mark

GM Nguyen Anh Dung 4½ – 4½ Pak Evgeniy

GM Gonzales Jayson 4½ – 4½ Gao Rui

GM Mahjoob Morteza 4½ – 4½ IM Irwanto Sadikin

IM Nguyen Thanh Son 4½ – 4½ IM Harika Dronavalli

GM Hossain Enamul 4 – 4 Garma Edgardo

GM Bui Vinh 4 – 4 Zhang Ziyang

GM Kim Alexey 4 – 4 IM Akshayraj Kore

Garcia Jan Emmanuel 4 – 4 GM Villamayor Buenaventura

GM Wang Rui 4 - 4 Wang Li

IM Dimakiling Oliver 4 – 4 FM Batchuluun Tsegmed

FM Wahono Awam 4 – 4 IM Mas Hafizulhelmi

CM Nguyen Van Huy 4 – 4 Causo Deniel

FM Abu Sufian Shakil 3½ – 3½ IM Sadorra Julio Catalino

Yang Kaiqi 3½ – 3½ Yu Lie

FM Priyadharshan K 3½ – 3½ IM Bancod Ronald

Lou Yiping 3½ – 3½ IM Hassan Abdullah

Olay Edgar Reggie 3 – 3 FM Hoang Canh Huan

FM Alhuwar Jasem 3 – 3 Pascua Haridas

Chua Aaron 2 – 3 CM Nguyen Hoang Nam

Celis Solomon B Iii 1 – 3 Jia Haoxiang

FM Novita Anjas 2½ bye

8th Asian Continental/Individual (Women)

Round 9 results:

WGM Swathi Ghate - WIM Zhang Xiaowen 0 – 1

WGM Huang Qian - Ju Wenjun ½ – ½

WFM Ding Yixin - WGM Gu Xiaobing ½ – ½

WGM Munguntuul Batkhuyag - WFM Tay Li-Jin Jeslin 1 – 0

WGM Hoang Thi Bao Tram - WGM Karavade Eesha ½ – ½

WGM Zhang Jilin - WGM Nguyen Thi Thanh An ½ – ½

WGM Meenakshi Subbaraman - WGM Mohota Nisha 1 – 0

GM Zhu Chen - IM Tania Sachdev ½ – ½

WIM Pourkashiyan Atousa - WGM Le Thanh Tu 1 – 0

WIM Muminova Nafisa - WGM Sukandar Irine Kharisma ½ – ½

WFM Le Thi Phuong Lien - WIM Xu Tong 0 – 1

WIM Bui Kim Le - WFM Camacho Chardine Cheradee 0 – 1

WIM Ghader Pour Shayesteh - Xu Huahua ½ – ½

WFM Dang Bich Ngoc - WGM Nadig Kruttika ½ – ½

Sun Fanghui - WFM Nguyen Thi Mai Hung ½ – ½

WIM Le Kieu Thien Kim - Guo Qi ½ – ½

Wang Xiaohui - Lkhamsuren Uuganbayar 0 – 1

WFM Perena Catherine - WFM Cua Sherily 0 – 1

Salvador Aices - WFM Shamima Akter Liza 1 – 0

Jose Rulp Ylem - WIM Mendoza Beverly 0 – 1

Docena Jedara - WFM Khademalsharieh Sarasadat 1 – 0

Bernales Christy Lamiel - Suede Mikee Charlene 1 – 0

Li Panru bye 1

Round 10 pairings:

WIM Zhang Xiaowen 7½ – 6 WGM Meenakshi Subbaraman

WFM Ding Yixin 6½ – 6 WGM Munguntuul Batkhuyag

Ju Wenjun 6½ – 5½ WGM Karavade Eesha

WIM Pourkashiyan Atousa 5½ - 6 WGM Huang Qian

WGM Gu Xiaobing 6 - 5½ WGM Nguyen Thi Thanh An

WGM Zhang Jilin 5½ – 5½ WGM Swathi Ghate

WIM Xu Tong 5½ – 5½ WGM Hoang Thi Bao Tram

WFM Camacho Chardine Cheradee 5 - 5 GM Zhu Chen

IM Tania Sachdev 5 – 5 WIM Muminova Nafisa

WGM Sukandar Irine Kharisma 5 - 5 WFM Tay Li-Jin Jeslin

WGM Le Thanh Tu 4½ - 4½ WFM Cua Sherily

WGM Mohota Nisha 4½ – 4½ Xu Huahua

Lkhamsuren Uuganbayar 4½ – 4½ WIM Ghader Pour Shayesteh

WGM Nadig Kruttika 4 – 4 Salvador Aices

WFM Nguyen Thi Mai Hung 4 - 4 WFM Dang Bich Ngoc

WIM Bui Kim Le 4 - 4 WIM Le Kieu Thien Kim

Guo Qi 4 – 4 WFM Le Thi Phuong Lien

Wang Xiaohui 3½ – 4 Sun Fanghui

WIM Mendoza Beverly 3½ – 3½ Bernales Christy Lamiel

WFM Shamima Akter Liza 3 - 3½ Docena Jedara

WFM Khademalsharieh Sarasadat 2½ – 3 Li Panru

Suede Mikee Charlene 2 – 3 Jose Rulp Ylem

WFM Perena Catherine 3 bye


Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015