Chess

imperia

World Junior Chess Championships 2011 Round 3

Michelle stuns WGM Savina Anastasia, Salgado Lopez among leaders

Woman International Master Norm holder Michelle Catherina, a student of Good Shepard Convent, Chennai defeated Woman Grandmaster Savina Anastasia of Russia in the third round of the SDAT-RAMCO 50th World Junior & Junior Girls Chess Championships 2011, at Chennai, here today. Michelle said, “I was a bit lucky today, as Savina blundered in a position that tilted the game in my favor”.

Third seed Grandmaster Ivan Salgado Lopez of Spain, along with Italian Rombaldoni Axel and Polish Grandmaster Piorun Kacper led the field with 3.0 points after as many rounds.

world junior 2011 Michelle Catherina

Michelle Catherina

The girls section saw WGM Paikidze Nazi (Georgia), Cori T Deysi (Peru), Padmini Rout (India), Girya Olga (Russia), Bulmaga Irina (Romania) and Kazimova Narmin Nizami Qizi (Azerbaijan) sharing the lead with 3.0 points.

Among other Indians the results were mixed. Maharashtra boy Vidit Santosh Gujrathi playing in the top board went down to Grandmaster Salgado Lopez Ivan, while Delhi based International Master Sahaj Grover was held to a draw by FIDE Master Nicolai Getz of Norway. Orissa lad Debashis Das held top seed Grandmaster Maxim Matlakov, snatching a second draw in three rounds from the Russian.

Take a look at the large photo gallery, courtesy of Peter Long.

world junior 2011 IM Vidit Gujrathi - GM Ivan Lopez Salgado

IM Vidit Gujrathi – GM Ivan Lopez Salgado

More about the WJCC: World Junior Chess Championship 2011 / Participants boys / Participants girls / Official website

This 13 round event with 19 Grandmasters on display concludes on 15th August, 2011.

Round 3 Results (Open, Indians unless specified):

Vidit Santosh Gujrathi (2) lost to Salgado Lopez Ivan (Spain) 3, Aleksey Goganov (Russia) 2.5 drew with Tamir Nabaty (Israel) 2.5, Rombaldoni Axel (Italy) 3 beat Grandelius Nils (Sweden) 2, G A Stany (2.5) drew with Rasulov Vugar Ural Oglu (Azerbaijan) 2.5, Nicolai Getz (Norway) 2.5 drew with Sahaj Grover 2.5, Ray Robson (USA) 2.5 beat Aditya Udeshi (2.5), Debashis Das (2) drew with Maxim Matlakov (Russia) 2, S P Sethuraman (2) drew with Narayanan Srinath (2), M R Lalith Babu (2.5) beat S L Narayanan (1.5), Patil Pratik (1.5) lost to Roganovic Milos (Serbia) 2.5, Kovalev Vladislav (Belarus) 2.5 beat Thavindaran Shiyam (Canada) 1.5

Round 3 Results (Girls, Indians unless specified):

Paikidze Nazi (Georgia) 3 beat Ozturk Kubra (Turkey) 2, Cori T Deysi (Peru) 3 beat Semenova Elena (Russia) 2, Padmini Rout (3) beat Terao Juliana Sayumi (Brazil) 2, Forestier Carole (France) 2 lost to Bulmaga Irina (Romania) 3, Kazimova Narmin Nizami Qizi (Azerbaijan) 3 beat G Lasya 2, Lkhamsuren Uuganbayar (Mongolia) 2 drew with Bhakti Kulkarni (2), Romero Echeverria Abigail (Ecuador) 2.5 lost to Nakhbayeva Guliskhan (Kazakhastan) 2.5, Inna Agrest (Sweden) 2 drew with Ani Krumova (Bulgaria) 2,
P Michelle Catherina (2) beat Anastasia Savina (Russia) 1.

R R Vasudevan

Press Officer

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014